top of page

Jag älskar träd ❤️


ree


Det här är mitt favoritträd i Pildammsparken i Malmö. En gammal kastanj som står där för sig själv, stadig, vacker och trygg.


Det finns en bok om växters budskap. Där står det såhär "Kärleksfullt släpper jag taget och låter mina frukter finna sig en egen plats att växa på. På så sätt växer även jag själv", berättar kastanjen.



Att vara bland träd förknippar jag med stabilitet och pålitlighet. Det är hjälpsamt när tillvaron är osäker och kan känns kaotisk. I skog och park känner jag mig trygg, stärkt och hämtar läkande kraft. Det är ingen hemlighet att jag älskar träd och deras läkande egenskaper.


Läs om skogsbad på friluftsfrämjandets sida här.


Naturen ger oss villkorslöst av allt den har att ge. 🙏🏼🥰



Ha en fin dag!

Carina

4 kommentarer


sussi.wendt
sussi.wendt
27 okt. 2022

Tänker på Dig! Jag älskar träd 🌳 hos mig finns en stor äkta kastanj som varje höst ger oss goda nötter, iår otroligt många kilo….

Det är träd jag planterar när barn föds och vänner för. Trädsystrar finns över hela världen och jag hittade Treesisters för några år sedan. www.treesisters.org

varm Kraaammmm Susanne

Gilla
Carina Halvardsson
Carina Halvardsson
27 okt. 2022
Svarar

Så fint med planteringen av träd Sussi. Kram ❤️❤️❤️

Gilla

Så sant. Naturen är generös och lugnande. Och vacker. Dina bilder är likaså. ❤️

Gilla
Carina Halvardsson
Carina Halvardsson
27 okt. 2022
Svarar

Tack vännen 🙏🏼❤️

Gilla
bottom of page